Ślub cywilny czy kościelny?

 

Większość osób uznałoby to pytanie za banalne, jednak w rzeczywistości odpowiedź nie jest taka oczywista.

Ślub kościelny ma bardzo duże znaczenie dla osób wierzących. Osoby praktykujące, nie biorą pod uwagę nawet ślubu cywilnego. Obecnie ślub w kościele jest uroczystością, która ma moc prawną, dlatego rozważając ślub w urzędzie i kościele, nie będziemy brali tego czynnika pod uwagę.

Porównując oba warianty, można zauważyć sporo podobieństw, jednak są pewne różnice.

Ilość formalności, które należy załatwić przed ślubem kościelnym jest znacznie więcej niż formalności w urzędzie.

Kolejną różnica są koszty. Licząc wszystkie opłaty związane  z dokumentami, opłatą księdza, organisty oraz dekoracji, należy doliczyć do tego zapowiedzi i można zauważyć widoczną różnicę w wysokości opłat.

Aspektem, dla którego warto rozważyć ślub w kościele jest klimat uroczystości. W kościele ślub nabiera bardziej dostojnego charakteru. Piękne mury i klimat duchowy podkreśla piękno ceremonii.

Wiele małżeństw, nie przechodzi próby czasu. Jeżeli małżonkowie nie potrafią się porozumieć, możliwy jest jedynie rozwód cywilny. Kościół nie uznaje rozwodów. Zawarci ponownego małżeństwa będzie możliwe jedynie w przypadku, gdy uznane zostanie unieważnienie małżeństwa.

Ślub w kościele jest stanowczo bardziej wykwintną uroczystością, nadającą powagi i uroku całej ceremonii, jednak osoby, które nie są wierzące, a chcą zalegalizować swój związek w świetle prawa lepszym rozwiązaniem będzie ślub cywilny.